Nagrody szkolne dla najmłodszych

Dzień zakończenia roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Na nauczycielach spoczywa obowiązek nie tylko wystawienia ocen końcowych, ale także wyróżnienia tych wychowanków , którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauczaniu lub mogą poszczycić się sukcesami w olimpiadach i konkursach. W wielu szkołach kultywowana jest tradycja wręczania uczniom nagród książkowych. Jak wybrać najlepsze upominki tak, aby zgodne one były z zainteresowaniami dzieci i młodzieży, a dodatkowo miały wartość edukacyjną?

Pozycje popularnonaukowe

Sprawdzą się świetnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z małym naukowcem lub odkrywcą ciekawym świata. Mini-encyklopedie czy leksykony można dobierać indywidualnie do potrzeb konkretnych uczniów. W ten sposób możemy sprawić, że nasz podopieczny zgłębi wiedzę na te tematy, które rzeczywiście go fascynują oraz rozwinie umiejętności, dzięki którym będzie osiągał dalsze sukcesy w danej dziedzinie. Warto również dodać, że do książeczki popularnonaukowej można powracać, za każdym razem przyswajając nowe wiadomości. Dzieci w wieku 6-10 lat ucieszą się z lektur bogato ilustrowanych, przejrzystych, zawierających liczne ciekawostki, a zarazem napisanych w sposób przystępny i zrozumiały. Przykładowo, na nagrody szkolne świetnie nadadzą się następujące pozycje:

  • seria “Pixi Ja wiem!” napisana przez Rudel Imke, dzięki której pasjonaci przyrody, nauki i techniki staną się małymi ekspertami;
  • książki Emilii Dziubak “Rok w lesie” oraz “Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin”, które przybliżą uczniom świat fauny i flory, a także zachwyca ich piękną szatą graficzną;
  • seria autorstwa Neli Małej Reporterki, z którą najmłodsi podróżnicy mogą zwiedzać świat, zagłębiając się w lekturze poszczególnych części, m.in.  “Nela na 3 kontynentach”, “Nela i polarne zwierzęta”, “Nela i wyprawa do serca dżungli”.

Powieści dla dzieci

Jeśli chcemy zachęcić naszych uczniów do czytelnictwa lub wiemy, że czytać po prostu lubią, można pokusić się o zaproponowanie ciekawej powieści. Może okaże się ona świetną propozycją na wakacje, a przy okazji pomoże dzieciom poprawić zdolność koncentracji oraz zniwelować problemy z ortografią. Tego rodzaju lektury pobudzają wyobraźnię, inspirują do twórczości własnej, przekonują do czytelnictwa oraz kształtują osobowość młodego człowieka. Na zakończenie roku warto podarować:

  • światowe bestsellery z serii “Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki, opowiadające o trójce rodzeństwa przeżywającego niezwykłe i szalone przygody;
  • jeden z tomów kultowej serii o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling – pisarki, która przekonała miliony dzieci na całym świecie, że czytanie może być niezwykłą, wciągającą podróżą.
Tło zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com